KSI84VP-30-300-50
Current Loop Velosity Sensor, PEAK
  • For direct connection to standardised measurement and control technology
  • Electrically isolated
  • Compact and robust design
  • Protected against against incorrect polarity and overvoltage
  • M12 plug connection for easy cable connection
  • Double-shielded housing for excellent EMC properties
  • IP68 protection
Output
4-20 mA
Measurand
Velocity
Measuring mode
Peak value
Lower frequency limit (3 dB)
30 Hz
Upper frequency limit (3 dB)
0.3 kHz
Measuring range
50.8 mm/s
Connection
Binder 713 (M12), axial
Mounting
M8 thread (female)
Operating temperature range
-40 .. 100 °C